fbpx

Lejek marketingowy: etapy i sposób ich zastosowania

3D Render mobile application development, mobile web ui design platform 3D illustration

Czym jest „lejek” w marketingu i jak może pomóc w zwiększeniu sprzedaży? Lejek marketingowy to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, jakie firma może wykorzystać do śledzenia procesu sprzedaży od początku do końca. Wyjaśnimy, czym jest lejek marketingowy , etapy lejka marketingowego oraz konkretne kroki, które można podjąć, aby ulepszyć lejek marketingu cyfrowego.

Co to jest lejek marketingowy?

Lejek marketingowy to koncepcyjne narzędzie używane przez firmy do śledzenia każdego etapu ścieżki klienta od świadomości do po zakupie. 

W górnej części ścieżki, najszerszej części, wiele osób wchodzi w interakcję z Twoją firmą w jakiś sposób, nawet jeśli tylko zauważa reklamę lub post na Facebooku. 

W miarę jak ścieżka się zwęża, na każdym etapie obecnych jest mniej osób. Ostatnia końcówka lejka reprezentuje klienta dokonującego zakupu. Na tym etapie obecnych jest najmniej osób. 

Na przykład 1000 osób może zauważyć na Facebooku reklamę wiodącej firmy zajmującej się oprogramowaniem do zarządzania. 100 z nich klika reklamę i zapisuje się na bezpłatną wersję próbną, a 20 ostatecznie kupuje oprogramowanie. Ten proces może być reprezentowany przez cyfrowy lejek marketingowy. 

Etapy ścieżki marketingowej 

Lejek marketingowy jest zazwyczaj podzielony na cztery główne etapy – uwaga, zainteresowanie, pożądanie i działanie. Jest to czasami nazywane modelem AIDA. 

Znajomość tych etapów ścieżki marketingowej pomaga Twojej firmie zastosować określone strategie dla każdego z nich i określić, gdzie klienci opuszczają ścieżkę. Na przykład, jeśli wielu klientów kliknie reklamę, ale nie kontynuuje rejestracji, aby skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego, może być konieczne dodanie dodatkowej zachęty do etapu bezpłatnego okresu próbnego. 

Aida
Źródło obrazu: SEMrush

Świadomość 

Pierwszym etapem lejka marketingowego jest świadomość. To tutaj ludzie zaczynają wchodzić w interakcję z Twoją firmą. Przechodzą od tego, że nigdy wcześniej o tobie nie słyszały, do posiadania przynajmniej ogólnej wiedzy na temat tego, kim jesteś i co robisz. 

Większość z nas nie pamięta czasów, kiedy nie byliśmy świadomi istnienia wszechobecnych marek, takich jak Pepsi czy Disney. Jednak wszystkie inne firmy muszą tworzyć lejki marketingowe , które zaczynają się od przekazania swojego przekazu konsumentom. 

Istnieje wiele strategii, aby to osiągnąć i wszystkie opierają się na jednej zasadzie: idź tam, gdzie już są Twoi idealni klienci. 

Omówimy trzy strategie wdrażania etapu świadomości w lejku marketingu cyfrowego. 

Youtube

Wykorzystanie reklam YouTube może być kluczową częścią lejka marketingu przychodzącego. Prawie wszyscy spędzają czas w YouTube, a kierowanie reklam wideo do docelowych odbiorców może stopniowo zwiększać świadomość marki. 

Według Google TrueView widzowie YouTube, którzy oglądają reklamę marki dłużej niż trzy sekundy, wykazują wyższą świadomość marki, rozpoznawalność reklamy i rozważanie marki. 

Google

Kolejnym kamieniem węgielnym dobrej ścieżki marketingu przychodzącego jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Optymalizacja strony Twojej firmy, aby znalazła się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – zwłaszcza Google – może zwiększyć sprzedaż, kierując więcej osób do Twojej witryny. 

Na etapie świadomości w lejku marketingowym konsumenci często szukają informacji lub rozwiązań problemu. Możesz pokazać im, że Twoja marka oferuje rozwiązania, publikując przydatne treści, takie jak poradniki, infografiki, posty na blogu, referencje klientów, artykuły przed i po oraz samouczki wideo. Upewnij się, że wszystkie te treści są zoptymalizowane, aby przyciągnąć właściwych poszukiwaczy do Twoich odpowiedzi. 

kupować, jak

Nie masz pewności, czy Twoje treści są zoptymalizowane pod kątem ścieżek marketingowych? Wypróbuj nasze bezpłatne narzędzie SEO tutaj . 

Wykorzystaj publiczność innych osób 

Chociaż publikowanie przemyślanych treści i optymalizowanie ich pod kątem wyszukiwania jest podstawą lejka marketingu przychodzącego , jest to również projekt długoterminowy. SEO może często potrwać 6 miesięcy lub dłużej, aby wykazać duży wzrost ruchu. 

Aby przyspieszyć ten proces, musisz przedstawić swoją firmę OPA – Odbiorcom innych osób. Może to przybierać różne formy, w tym:

 • Tworzenie gościnnych postów na blogach kolegów
 • Jako gość mówca
 • Udzielanie wywiadów
 • Udział w podkaście lub dyskusji panelowej 

Najlepiej, jeśli dołączysz do innych profesjonalistów w swojej dziedzinie, którzy mają skład odbiorców podobny do tego, który próbujesz rozwinąć. 

OPA dobrze pasują do pierwszego etapu lejka marketingowego, ponieważ przedstawiają Twoje marki odbiorcom, którzy nigdy wcześniej o Tobie nie słyszeli. Ma to na celu budowanie zaufania w Twojej firmie – jeśli współpracujesz z już zaufanym organem, klienci są bardziej skłonni do postrzegania Twojej firmy z przyjaznym okiem w przyszłości. 

Cierpliwość 

Pamiętaj, że na tym etapie ścieżki nie oczekujesz, że każdy widz kliknie Twoją reklamę i dokona zakupu. Ten etap ma na celu stopniowe budowanie świadomości i zwiększanie zaufania. 

Zainteresowanie 

Na tym etapie lejków marketingowych Twoi klienci są świadomi Twojej firmy i oferowanych przez Ciebie produktów. Są teraz aktywnie zainteresowani tym, co masz do zaoferowania, i szukają więcej informacji, aby ustalić, czy Twoja firma odpowiada ich potrzebom. 

Możesz prowadzić prowadzenie przez fazę zainteresowania lejka, dostarczając im lepsze informacje 

Według Oberlo 81% konsumentów przeprowadza badania przed zakupem czegoś online. Na tym etapie cyfrowego lejka marketingowego podanie kompleksowych, zrozumiałych informacji zwiększy zainteresowanie potencjalnych klientów Twoją firmą. 

Ranguj według warunków z wysokim zamiarem zakupu 

Innym sposobem na optymalizację fazy zainteresowania lejka marketingowego jest zdobywanie potencjalnych potencjalnych klientów, którzy aktywnie poszukują rozwiązania problemu. 

Sposobem na to jest upewnienie się, że witryna Twojej firmy znajduje się w rankingu pod kątem wyszukiwanych haseł, które mają wysoką skłonność do zakupu . Innymi słowy, chcesz lepiej dopasować swoją ofertę do produktów i usług, których klienci aktywnie poszukują i planują zakup w najbliższej przyszłości. 

Słowa kluczowe, które zwykle sygnalizują silne zamiary kupującego, obejmują: 

 • Kup Teraz
 • Na sprzedaż
 • Blisko mnie 
 • Dostawać
 • Wizyta 
 • Darmowa dostawa 
 • Zniżka
 • Rozdać
 • Wynajem 
 • Stawka godzinowa

Wszystkie te frazy wskazują, że osoba wyszukująca aktywnie próbuje znaleźć coś do kupienia w pobliżu. Wyrażenia te będą się różnić w zależności od rodzaju oferowanego produktu lub usługi; klienci zatrudniają lokalnego malarza domów, ale szukają ofert na wynajem motelu. Wybierz słowa kluczowe, które najlepiej pasują do Twojej firmy. 

Konkretne pytania mogą również wskazywać na zamiar wysokiego zakupu. Na przykład pytania typu „czy AT&T internet jest dostępny w mojej okolicy” wskazują, że klient aktywnie rozważa usługę. 

Przekonać prowadzi do subskrypcji 

Innym sposobem na zatrzymanie większej liczby potencjalnych klientów w lejku sprzedażowym jest przekonanie ich do subskrypcji aktualizacji. Pamiętaj, że marketing e-mailowy nadal ma jeden z najwyższych ROI w branży marketingowej i jest to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie zainteresowania potencjalnych klientów, dopóki nie będą gotowi do zakupu.

Wielu potencjalnych klientów nie będzie gotowych do zakupu, gdy po raz pierwszy dowie się o Twojej firmie, zwłaszcza jeśli oferujesz droższe towary lub usługi. 

Klienci potrzebują czasu, aby rozważyć swoje opcje i zdecydować, czy naprawdę chcą kupić, wysyłając im okresowe e-maile wyjaśniające zalety Twoich produktów i oferujące zachęty do zakupu, aby utrzymać zainteresowanie. 

generować leady dzięki e-mail marketingowi

Zdjęcie autorstwa Uplers.com

Pamiętaj, że zbyt wiele e-maili może zirytować Twoich potencjalnych klientów i zmniejszyć zaangażowanie. Według jednego z badań z 2018 r. 2-4 e-maile miesięcznie mogą być idealne dla wielu firm. 

Pragnienie

Nazywany czasem fazą oceny, ten krok na etapach lejka marketingowego pokazuje wyrafinowaną grupę konsumentów, aktywnie rozważających Twój produkt i decydujących, czy spełni on ich potrzeby. 

Jednak na tym etapie transakcja nie została przez Ciebie całkowicie zamknięta. Oto trzy strategie przesuwania potencjalnych klientów dalej w ścieżce marketingowej. 

Pozycja dla słów takich jak „Najlepsze” i „Najlepsze” 

Na tym etapie lejka marketingowego potencjalni klienci aktywnie porównują Twoją firmę z konkurencją. 

Aby wyróżnić się z tłumu i przekonać potencjalnych klientów, że oferujesz najlepszą wartość, pomaga budować wiarygodność jako najlepsze rozwiązanie. 

Jeśli przeprowadzasz szybkie wyszukiwanie w Google polecanego produktu swojej firmy za pomocą słów „najlepszy” lub „najlepszy”, czy Twoja firma pojawia się jako pierwsza? Jeśli nie, dodatkowa uwaga poświęcona SEO może pomóc klientom w dalszym zaufaniu do Twojej marki.

Edukuj perspektywy 

Im bardziej techniczny lub złożony jest Twój produkt, tym więcej informacji musisz zaoferować swoim klientom na różnych etapach ścieżki marketingowej, aby przekonać ich, że potrzebują tego, co sprzedajesz. 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to osiągnąć, jest zapewnienie potencjalnym klientom materiałów edukacyjnych. Nie muszą być rozwlekłe ani nudne. Przydatne treści, takie jak samouczki wideo, białe księgi, pytania i odpowiedzi oraz referencje, mogą dotyczyć konkretnych tematów w niszach technicznych. 

Firma sprzedająca panele prysznicowe bez fug może zaoferować serię e-maili wyjaśniających, jak działa ich system hydroizolacji, aby budować zaufanie klientów do skuteczności ich produktu. 

Utwórz sekwencję pielęgnacyjną 

Twoja firma może dalej prowadzić potencjalnych klientów do zakupu, dostarczając przekonujące dowody, że Twoja firma ma rozwiązania, których szuka. 

Sekwencja żywieniowa to automatyczna sekwencja e-maili, które potencjalni klienci otrzymują po zasubskrybowaniu Twojej listy. Ta sekwencja dostarcza więcej informacji i buduje zaufanie do Twojej marki. 

Jeśli Twoja marka produkuje wegańskie skórzane torebki, udaną sekwencją pielęgnacyjną może być seria e-maili, która przedstawia kluczowe zalety Twojego produktu; jest wolny od okrucieństwa, ma dużo miejsca, jest trwały, to klasyczny styl. 

sekwencja e-maili
Zdjęcie autorstwa Freshworks

Twoja sekwencja pielęgnacyjna powinna być ściśle dostosowana do problemów klientów i pokazywać sposoby, w jakie Twoja firma oferuje odpowiedzi na swoje produkty, z którymi nie mogą się równać konkurenci. 

Akcja

Czym jest lejek marketingowy bez ostatniego kroku? Im wyższy odsetek leadów dociera na sam dół lejka i faktycznie dokonuje zakupu, tym skuteczniejszy jest Twój lejek marketingowy . 

Stwórz atrakcyjną ofertę 

Dolna część lejka marketingowego – często nazywana etapem konwersji – przedstawia odsetek osób, które dokonały zakupu. 

Aby to zachęcić, konieczne jest zaoferowanie klientom pewnej zachęty do zakupu już teraz. Oferty ograniczone czasowo, wiadomości e-mail o porzuconym koszyku lub kupony do zakupu teraz to świetne sposoby na przeniesienie klientów przez ostatni etap. 

Wzmocnienie ścieżki marketingu Twojej firmy 

Lejek marketingu przychodzącego oferuje konkretny sposób śledzenia, w jaki sposób klienci angażują się w Twoją firmę i jakie narzędzia marketingowe przybliżają ich do podjęcia decyzji. W idealnym przypadku zespół marketingowy powinien nakreślić ścieżki marketingowe dla każdego źródła ruchu przychodzącego. 

Proces podejmowania decyzji przez klientów to znacznie więcej niż po prostu zobaczenie reklamy swoich produktów i natychmiastowe kliknięcie „kup teraz”. Określ, ile masz pomocy, aby skutecznie przenosić potencjalnych klientów przez lejek marketingowy, a na pewno zauważysz wzrost sprzedaży. 

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej do odkrycia

Strony Internetowe Chojnice

Strony Internetowe Chojnice

Stworzymy dla Ciebie nowoczesną stronę internetową i do tego jesteśmy z Chojnic – Strony Internetowe Chojnice W Chojnicach wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie do rozwoju naszej strony

Read More »

Lejek marketingowy: etapy i sposób ich zastosowania

Czym jest „lejek” w marketingu i jak może pomóc w zwiększeniu sprzedaży? Lejek marketingowy to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, jakie firma może wykorzystać do śledzenia procesu sprzedaży od początku do końca. Wyjaśnimy, czym jest lejek marketingowy , etapy lejka marketingowego oraz konkretne kroki, które można podjąć, aby ulepszyć lejek marketingu cyfrowego.

Read More »
NIE TRAĆ CZASU

Nie baw się w chowanego z klientami, którzy Cię szukają

Pozwól nam zająć się wszystkim czego potrzebujesz, aby zbudować firmę w sieci!